Když zpěvačka a skladatelka Avril Lavigne poprvé vtrhla na hudební scénu bylo jí 17. Byla známá jako mladá, pop-punková divoška, která chtěla lidi nalákat ne na svou kůži, ale na svůj silný hlas, melodické skladby a úpřímné texty. To, že dokázala zůstat sama sebou a upřednostnila hudbu před vzhledem se kanadské rodačce nakonec vyplatilo i u kritiky i u fanoušků. V roce 2002 Lavigne vystřelila k popovým výšinám s 6x-platinovým debutem Let Go, na který navázala v roce 2004 3x-platinovým albem Under My Skin a v roce 2007 platinovým The Best Damn Thing. Z těchto tří alb pak vyšly mezinárodní hity jako: “Complicated”, “Sk8er Boi”, “I’m With You”, “Losing Grip”, “Don’t Tell Me”, “My Happy Ending “, “Nobody’s Home”,” Keep Holding On “, “Girlfriend “, “When You’re Gone”, “Hot” a “The Best Damn Thing.” Získala osm nominací na ceny Grammy, získala sedm kanadských cen Juno a za posledních osm let prodala více než 30 milionů alb po celém světě.

Lavigne také zahájila druhou kariéru jako podnikatelka. Velmi dobře byly přijaty výrobky její modní značky Abbey Dawn. Pak se také se podílela na dvou parfémech (vůně Black Star a Forbidden Rose), dala se i na film (Za plotem, Fast Food Nation), a také se zavázala k filantropickým aktivitám založením nadace Avril Lavigne, která spolupracuje s předními charitativním organizacím. Ty podporují děti a mládež žijící s vážnými onemocněními nebo zdravotním postižením.

A tohle všechno stihla za poměrně krátkou dobu. Vždyť je jí teprve 26 let. Podle klasických norem by jsme ji mohli považovat už za veteránku, ale Avril se stále vyvíjí jako člověk i jako umělec a od vydání The Best Damn Thing se hodně posunula. Na svém čtvrtém albu Goodbye Lullaby, které vyjde u RCA Records v březnu 2011 shrnuje spoustu osobních zážitků.

“Snažila jsem se ze sebe dostat to nejlepší,” říká Lavigne o albu Goodbye Lullaby na kterém se podílí autorsky na každé skladbě. Na písních “4 Real” a “Goodbye” se dokonce podílela producentsky. “Odhalila jsem svou zranitelnost. Posluchač to zasáhne víc pokud je to reálné. Ti, kteří měli možnost album slyšet reagovali hodně emocionálně. Uvědomila jsem si, že když moje hudba bude skutečná, mám šanci, že to někoho osloví. Krása písní je v tom, že si je každý může interpretovat po svém.”

Album Goodbye Lullaby, bylo napsáno v průběhu několika posledních let a je plné upřímných písní, které zprostředkovávají řadu emocí a odrážejí pomalu až hořkosladkou náladu. Hodně se liší od předchozí produkce Avril. S výjimkou prvního singlu “What The Hell” a “Smile”, které vytvářejí ideální pojítko mezi předchozí tvorbou. Zbytek Goodbye Lullaby nachazí Lavigne v prozkoumávání toho co znamená procházet temným obdobím a stávat se silnější osobou – motiv je zřejmý v písních “Everybody Hurts”, “Push”, “Remember When” a “Wish You Were Here.”

“Celkově lze říci, že album je o tom, jak všichni procházíme těžkými zážitky, ať už je to konec vztahu, ztráta zaměstnání, nebo někoho postrádat,” říká Lavigne. “Tím, že se přes to dostáváme se stáváme silnějšími.” Nejlépe je to vyjádřeno ve skladbě “Goodbye,” v baladě, která uzavírá album. “Goodbye” je nejsirovější song co jsem kdy napsala a natočila ve své kariéře,” říká Lavigne. “Je to velmi zvláštní píseň, protože jsem ji napsala a produkoval sama.”

“Tohle album je především o mně – zpěvačce a skladatelce,” říká Lavigne.” Chtěla jsem, aby můj hlas byl hlavním nástrojem. To mě donutilo vydat ze sebe opravdu to nejlepší. Stále si ráda zarockuji, ale chtěl jsem ukázat i jinou stranu. To je také důvod, proč jsem produkovala některé písně sama, což je něco co by mě nikdy předtím nenapadlo, že nekdy udělám.”

Na zbytku alba se autorsky podíleli Evan Taubenfeld, Butch Walker a Max Martin. Důležitý vliv na album měl i frontman Sum 41 Deryck Whibley, který propůjčil své produkční schopností několika skladbám včetně skladby “Darlin’,” kterou Lavigne napsala ve věku 14 let. “Kdykoli slyším ‘Darlin,’ tak si vzpomenu na obývací pokoj, ve kterém jsem ji napsala a hraji ji pro mou mámu,” říká.

Dívka z malého městečka Napanee, Ontario, Avril Lavigne, již psala, zpívala a vystupovala několik let před vydáním jejího průlomového alba, Let Go, které obsahovalo obrovské hity “Complicated” a “Sk8r Boi” a prodalo se jej více než 16 milionů kusů po celém světě. Její druhé album z roku 2004 bylo Under My Skin, debutovalo na vrcholu americké hitparády Billboard 200, a prodalo se jej více než osm milionů kopií po celém světě. Pocházejí z něj hity “Don’t Tell Me” a “My Happy Ending.” O čtyři roky později přišlo album The Best Damn Thing, které uvedl hit “Girlfriend”, který se také stal jejím nejúspěšnějším (singlu se prodalo 7,3 milionů). The Best Damn Thing také obsahovalo epickou baladu “Keep Holding On”, kterou Avril napsala na žádost studia 20th Century Fox pro dobrodružný film Eragon. Její písně se také objevili ve filmech jako Sweet Home Alabama, Božský Bruce, Pravá blondýnka 2, Deník princezny 2 a The House Bunny.

V roce 2010 Lavigne napsala song “Alice” pro film Tima Burtona Alenka v říši divů, který byl zařazený na kompilaci Almost Alice (vyšla v březnu). Video k singlu “Alice,” režíroval David Meyers, a líčí vlastní dobrodružství Avril v králičí noře. Navrhla také oblečení ve stylu “Alenky v říši divů” pro Abbey Dawn, které byly prodávány v obchodech v souvislosti s uvedením filmu do kin.

Avril Lavigne se už nemůže dočkat vydání alba Goodbye Lullaby a také na možnost opět vyrazit na turné za jejími fanoušky do celého světa. “Moji fanoušci jsou dost hardcore,” říká Lavigne. “Jsou velmi oddaní a opravdu mě podporují – je to ten typ fanoušků, který je vděčný za cokoliv co udělám. Skvělým zážitkem je potkávat se s některými z nich po koncertě a číst jejich dopisy, protože to, co mi říkají je speciální. Něktěří ke mně dokonce přišli se slzami v očích a říkali mi: ‘Nemáš ponětí, co pro mně tvoje hudba udělala.'” A to je přesně to, co potřebuji slyšet. Pokud moje hudba můžet dát sílu jednomu člověku, tak to je sakra mimořádné.”